Někdy se u klientů setkávám s povzdechem „To jsem zvědavá(ý), jestli mi TO pomůže!“. Tím „TO“ je myšlena terapie nebo technika, kterou klient prochází.

Musíme si uvědomit, že žádné TO ani TEN nám nepomůže, pokud nevezmeme odpovědnost sami za sebe. Každá technika, terapie, léčivý systém je pouze nástroj, který nám pomáhá nasměrovat svou přítomnou pozornost k tomu, co je příčinou našich potíží. Podobně, terapeut, průvodce, šaman… pouze může vytvořit co možná nejlepší podmínky a nabídnout podněty, aby se klient mohl nasměrovat k příčině svých potíží, aby objevil nový úhel pohledu. Může například vytvořit bezpečný, podnětný či inspirující prostor a být tam přítomný, ale není to on, kdo nakonec pomůže klientovi něco změnit. Pokud klient nepřijme to, co se mu ukazuje, nepřevezme odpovědnost, nerozhodne se pro změnu, tak mu daná technika, terapie ani terapeut nepomohou.

Ale i tak se pro klienta něco změní. Získá něco nového do svého vědomí. I když to zatím odmítá, tak o tom alespoň už ví. Třeba mu něco dojde později.

Takže i tak to danému člověku nějak pomůže. Jen se hned nedostaví efekt, který očekával.

Očekávání je další velkou kapitolou. Jelikož jsme z velké části nevědomí (pokud nejsme osvícení), míváme v sobě rozpor mezi tím, co ve skutečnosti potřebujeme a co chceme. Život nám totiž přináší to, co potřebujeme a ne vždy to, co zrovna chceme. Pokud si například předem vytvoříme očekávání, co se po terapii má stát, co to má přinést a ono se to nenaplní, dojdeme ke zklamání. Pak máme pocit, že to nefunguje, nebo hůře, že zrovna my máme tu smůlu. Zároveň nás toto očekávání může také omezovat v objevování nového. Očekávání totiž vychází z toho, co už známe. Pokud chceme objevit něco nového, musíme se vzdát očekávání. Musíme se otevřít, být tady a teď, pozorní, vnímat celým svým bytím to, co se v přítomném okamžiku děje a jak se nám v tom daří. Nechat se vést procesem, který je v daném okamžiku větší než my a vede nás. Tak můžeme, ale i nemusíme (protože nelpíme), objevit něco nového. Víme, že každý prožitek nás mění a rozvíjíme se skrze něj. A když si to dostatečně prožijeme, můžeme s tím pak nějak naložit. To už je zase v našich rukách. Někdy to ale nejde hned, má to svůj čas.

TO nebo TEN tedy není strůjcem změny, ale pouze nástrojem. Ale důležitým nástrojem. Vyberte si TO a také TOHO, kterému důvěřujete, podporuje vás, otevírá vaše srdce, podporuje rozvoj vašeho potenciálu, ale zároveň přijměte odpovědnost za to, co se zrovna daří i nedaří.

Přeji příjemné dny 🙂

Jan

Štítek:

Archivy
Rubriky
Provozovatel stránek Jan Peterka, IČO: 41745337. Na stránkách využíváme cookies pro funkčnost stránek a pro analýzu návštěvnosti. Podrobné informace naleznete v informacích o GDPR. View more
Souhlasím