Tento seminář tradičně nabízím v předvánočním období. Pohádky nejsou v tomto období tradicí náhodou. I naši předci si v temném ročním období rádi vyprávěli různé příběhy, mýty či pohádky. Proto se konstelace pohádek hodí zrovna do tohoto období.

Pohádkové příběhy a mýty v sobě obsahují dávné zkušenosti předků a archetypální příběhy a situace. Tyto příběhy nás zasahují hodně hluboko do našeho podvědomí. Dříve tak fungovalo antické divadlo.

Každý z nás měl v dětství nějakou oblíbenou pohádku či příběh. Své oblíbené příběhy a hrdiny máme samozřejmě i v dospělosti. Není náhoda, proč jsme si zrovna oblíbili daný příběh, nějakou jeho část nebo proč nám imponovala postava, hrdina z tohoto příběhu. Něco to vypovídalo a vypovídá o našem vnitřním nastavení. Ten příběh nějakým způsobem rezonuje s naším vlastním životním příběhem. Může se v něm odrážet náš skrytý potenciál nebo naopak strach.

Pokud v konstelacích postavíme něčí oblíbený pohádkový příběh nebo přesněji nějakou jeho část, začne se většinou příběh odvíjet jiným způsobem než v dané pohádce. Objeví se tak další možná verze tohoto příběhu. To má samozřejmě na hluboké úrovni vliv i na klienta, který si pohádku nechal konstelačně postavit.

Rituál pohádkových konstelací probíhá podobně jako při rodinných konstelacích. Některý z účastníků si požádá o postavení pohádkového či jiného příběhu. Po krátkém úvodním rozhovoru si vybere zástupce za postavy z daného příběhu, kteří jsou pro něj důležití. Rozestaví je do prostoru a pak sleduje, co se v konstelaci odehrává a nechá to na sebe působit.

Semináře pohádkových konstelací mívají díky těmto příběhům kouzelnou atmosféru a přitom jsou pro nás léčivé a obohacující. Rozhodně je to zajímavý zážitek. Těžko se to popisuje, lepší je to zažít.

Štítek:

Archivy
Rubriky
Provozovatel stránek Jan Peterka, IČO: 41745337. Na stránkách využíváme cookies pro funkčnost stránek a pro analýzu návštěvnosti. Podrobné informace naleznete v informacích o GDPR. View more
Souhlasím