Včera jsme doma se synem postavili minikonstelaci na vykročení z omezujícího kruhu. Možná už víte, že pokud jste pod vlivem traumatu, točíte se v něčem neustále v kruhu. Situace a vaše reakce na ně se neustále opakují. Mého syna trápí ve škole vztahy s některými spolužáky. Tak jsem ho do toho konstelačně postavil. Ukázalo se, že má k dispozici pouze jedinou strategii a tou je boj. To je jedna ze tří reakcí na nějakou ohrožující situaci. Jsou to boj, útěk a zamrznutí. Nabídl jsem synovi, aby zkusil něco jiného než boj. A tak zkoušel různé strategie, jako například otočit se a dělat jako by se nic nedělo. Tvářil se, že už mu to vlastně nevadí, smál se tomu, otočil se a dělal něco jiného, smál se, vystrčil na kamarády zadek a podobně… Stále jsem ale cítil, že je s tím stále v kontaktu, jen skrze jinou strategii. Pořád byl nějak spoutaný s tou situací. Nakonec už ho to přestalo bavit a šel si do pokoje číst. V tu chvíli jsem pocítil změnu. Ano, vystoupil z té situace a šel si po svém. Našel tak novou možnost. Sice tomu ještě úplně nerozumí, ale svým způsobem se ten boj se spolužáky užívá, i když ho to rozčiluje. 

Asi každý z nás někdy zažil situaci, která ho štvala nebo bolela a stále dokola se nad tím rozčiloval, nebo se litoval, utápěl se v beznaději a podobně. Zkuste si příště v takové situaci uvědomit, kolik emoční i mentální síly v tu chvíli do toho vkládáte. Dalo by se dokonce říct, že si to svým způsobem i užíváte. Možná jste v tu chvíli mnohem živější než v běžných situacích. Toto uvědomění je velmi důležitým krokem směrem k případné změně. Teprve když tu situaci prožijeme naplno vědomě, máme příležitost se k ní postavit novým způsobem. Můžeme jí samozřejmě dál prožívat stejně a je to v pořádku. Vždy je tu ale i možnost, najít pro sebe jinou formu prožití a reakce na danou situaci. Nebo na ní nemusíme reagovat vůbec. Můžeme vystoupit ze zažitého kruhu a být spontánní. To ale vyžaduje odvahu a nalezení vnitřní síly. 

Momentálně je astrologicky velmi vhodný čas, kdy můžeme vystoupit z různých omezujících vzorců, které jsme si převzali ze svého rodinného systému nebo ze společnosti. Poslední dobou si více než jindy i já uvědomuji různé rodinné vzorce, které žiju. A je to vždy příležitost z nich vystoupit. Ne vždy se to podaří hned, ale už to mám alespoň ve vědomí a mohu s tím pracovat. Pro změnu je důležité rozhodnutí se. K tomu ale někdy potřebujeme dozrát. Na začátku to mohou být pouhé pokusy.

Tuto sobotu pořádám hravé konstelace a už předem tuším, že budou o vystoupení z omezujících programů, přesvědčení a různých traumat. Pokud cítíte, že byste rádi rozklíčovali některé takové vzorce nebo byste rádi z nějakého konkrétního vystoupili, tak přijďte.

Sobota 4.3.2023 HRAVÉ KONSTELACE, Praha 6, Lužná 2

Těším se!

Jan

www.janpeterka.cz
www.lecenka.cz

Rubrika:

Štítek:

Archivy
Rubriky
Provozovatel stránek Jan Peterka, IČO: 41745337. Na stránkách využíváme cookies pro funkčnost stránek a pro analýzu návštěvnosti. Podrobné informace naleznete v informacích o GDPR. View more
Souhlasím