Těsně před Vánoci jsem pořádal konstelace pohádek a mýtů. V rámci semináře jsme měli kakaový rituál, který nás všechny krásně uvolnil a tím i atmosféru celého semináře. I díky tomu jsme zažili naprosto úžasnou konstelaci. Nebyla to ničí zakázka, ale takzvaná globální konstelace. Mým záměrem bylo, postavit konstelaci na nějaký český národní příběh či mýtus. Účastníci se shodli na Švejkovi, až mě to překvapilo, čekal jsem třeba nějakou pověst nebo národní pohádku. A to kolem Švejka každý týden v Kralupech chodím. Na druhou stranu se nedivím, protože podle mne Jaroslav Hašek náderně vystihl mentalitu českého národa a to, jak se vypořádáváme s různými situacemi. 

Nebudu tady popisovat celou konstelaci, ale chci se zmínit o tom, že postava švejka v konstelaci působila moudře, láskyplně, řekl bych až osvíceně. Zároveň jsem cítil, že jsme v energiích, které přesahují energie účastníků semináře, že jsme vstoupili na úplně jinou úroveň. Připadalo mi to podobné jako v Klíči k životu číslo 5. Od této konstelace vnímám postavu a příběh Švejka úplně jiným způsobem.

V této konstelaci se také ukázalo, že jako národ nemáme úplně zdravý přístup k odpovědnosti. Odpovědnost se tam ukazovala jako tíha, místo toho, abychom jí brali jako příležitost. Převzetí odpovědnosti pro nás často není snadné. Nutí nás vystavit se něčemu, čemu se snažíme vyhnout: Ale bez přijetí odpovědnosti jsme jen loutkami osudu a nemáme ve své režii kvalitu svého života. Proto se k tomuto tématu neustále vracíme a specielně v Klíči k životu velmi často. Díváme se na to, kde ještě, v jaké oblasti jsme v roli oběti a nepřijímáme svůj díl odpovědnosti za to, co prožíváme. Většinou je to ale nevědomé a proto je potřeba nějaké zrcadlo, které nám to ukáže, abychom si to mohli uvědomit a měli příležitost z toho vystoupit. Konstelace nebo Klíč k životu takové zrcadlo nastavují. Zrcadlo nám samozřejmě nastavuje i sám život, ale tam je těžší to zachytit, protože máme zastřené vnímání a různé ochranné mechanismy. 

Těším se tedy na další obohacující zážitky, ať už v pohádkových konstelacích nebo v klasických rodinných, které pořádám už tuto sobotu:

Sobota 21.1.2023, 10-18, RODINNÉ KONSTELACE, Person Center, Radlická 99, Praha 5

Více informací a odkaz na registrační formulář najdete na mých stránkách: https://janpeterka.cz/seminare/

Přeji všem pohodové dny!

Jan

www.janpeterka.cz
www.lecenka.cz

Rubrika:

Štítek:

Archivy
Rubriky
Provozovatel stránek Jan Peterka, IČO: 41745337. Na stránkách využíváme cookies pro funkčnost stránek a pro analýzu návštěvnosti. Podrobné informace naleznete v informacích o GDPR. View more
Souhlasím